Videokonferencja

Jak zrobić Virtualne lekcje z wykorzystaniem narzędzi szkolnych.

Zachęcamy do wykorzystania w e-edukacji narzędzi pozwalających na organizację videokonferencji Google Meet. Nie posiada ono ograniczeń czasowych do trwania lekcji i ma opinię stabilnie działającego.

Poniższa instrukcja "krok po kroku" pomoże w skorzystaniu z tego narzędzia .

Aby z niego skorzystać jako nauczyciel:

Należy zalogować przez stronę WWW do poczty sp72krakow.pl a następnie wybrać z aplikacje Google (9 kropek u góry ekranu)

Używamy aplikacji meet

można klikąć też na link: https://meet.google.com/

otworzy nam sie taki ekran:

Klikamy na + i tworzymy swoje spotkanie (uprawnienie do tworzenia ma tylko konto szkolne !!)

np: SPOTKANIE KLASA 1

otworzy się okno dołączenia do spotkania;

system poprosi przy pierwszym polaczeniu o uprawnienia do kamery i mikrofonu: w tym celu trzeba kliknąć na kłódkę po lewej u góry i nadać uprawnienia jak poniżej:

Po kliknięciu "dołącz" system poda kod pokoju:

należy go skopiować (guzikiem kopiuj informacje dla uczestników)

i wkleić np na stronę moodle (ctrl+v) lub do e-dziennika (nie trzeba kopiować nr telefonu)

Link do konferencji będzie wyglądaj jak poniżej:

---

Linku można używać wielokrotnie , ale najbezpieczniej przygotowywać nowy link na każdy dzień (czasami są kłopoty z jego wielokrotnym działaniem)

W przypadku polaczenia z komórki/tabletu należy zainstalować wcześniej aplikacje:

Hangouts MEET (dostępna w sklepie google i apple)

Oczywiście chcąc podłączyć się jako nauczyciel trzeba być zalogowanym na komórce kontem szkolnym. (można go użyć tylko do meet)

Uwagi co do konferencji:

Żeby spotkanie video było dobrej jakości trzeba się trochę przygotować.

Należy siedzieć na tle najlepiej jednorodnego najlepiej nie jaskrawego tła.

Jasne obiektu (lampy, okna, lustra), nie powinny być "za plecami" uczestnika a przed nim.

Oświetlenie powinno być "w twarz" czyli np komputer na tle okna a Pani siedzi z widokiem na okno .

Dobrze jest dodatkowo "doświetlić" siebie np lampą na biurku (ważne żeby nie świeciła w kamerę)

W pomieszczeniu dobrze jest wyeliminować wszystkie hałasy (radio, tv, hałasy za oknem) O ile komputer na to pozwala dobrze jest używać mikrofonu (taki jak od telefonu wystarczy) .

Reguła ciszy w pokoju dotyczy wszystkich uczestników. Przy większej grupie robi się spory hałas.

W przypadku gdy uczniowe za bardzo hałasują można ich wyciszyć w każdym momencie klikając na mikrofonie który wyświetla się obok obrazu każdego dziecka. Można tez je "przyszpilic" na glowny ekran)

domyślnie układ ekranu dostosuje się automatycznie. Na środku pokazuje się osoba która mówi, podgląd z naszej kamery jest na ogół mały w górnym rogu)

Można też wygląd dostosować. Na dole sa 3 kropki i opcja zmień układ (oraz przydatna pełny ekran -wyjście z pełnego ekranu esc lub F11)

w każdy momencie można włączyć/wyłączyć własną kamerę lub mikrofon.

Gdyby nacisnęło się przypadkiem czerwoną słuchawkę można wrócić do niej klikając "dołącz ponownie" lub używając posiadanego linka)

W przypadku kłopotów z głosem lub mikrofonem wystarczy na ogół restart przeglądarki i ponowne podłaczenie się do spotkania.

Robiąc konferencje z komórki najlepiej nie trzymać jej w ręce a oprzeć ją (poziomo nie pionowo !!) o coś (doniczki na oknie są idealne- przy okazji okno daje dobre światło a zasięg komórki przy oknie jest najlepszy :) )

Jeśli ktoś zaloguje się do pokoju dwoma urządzeniami (np komputerem i komórką) to ważne jest wyciszenie głosu i mikrofonu w jednym z urządzeń żeby wyeliminować sprzężenie (echo lub gwizd )

Posiadacze przeglądarki chrome mogą zainstalować rozszerzenie pozwalające na podgląd całej klasy na raz w formie "kafelek"

Google Meet Grid View